Суббота
08.08.2020
13:28
ТЕЛ. 063 733 87 15
ТЕЛ. 068 256 16 16
trubaplast@i.ua
Google+

ТРУБАПЛАСТ

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

Монтаж поліпропіленових труб
Ще один лідер ринку пластмасових труб - поліпропілен з'явився слідом за полівінілхлоридом та поліетиленом у відповідь на вимогу використання пластмаси в системах гарячого водопостачання.

 

 Традиційною і кращою сировиною для поліпропіленових труб вважається співполімери поліпроплен  -родом з розряду термопластів. Не вдаючись у тонкощі технологічних процесів, зазначимо, що отриманий він шляхом додавання в ланцюг молекул поліпропілену молекул етилену. Тим самим досягли зміщення нижньої температурної межі застосування матеріалу (простий поліпропілен не витримує температуру нижче 5°С), підвищення пластичності, покращення механічних властивостей та зниження витрат сировини (і ціни).

 

До переваг поліпропіленових труб слід віднести довговічність, низьку теплопровідність, високу температуростійкість (в залежності від товщини стінок - до 75-85°С), здатність витримувати короткочасне підвищення температури носія до 95°С, мала вага, відсутність електричної провідності, гарну технологічність виробництва та монтажу. Поліпропілен хімічно несприйнятливий до багатьох агресивних середовищ, екологічний, легко промивається в процесі експлуатації, зберігаючи гігієнічні властивості протягом усього терміну служби, який, згідно з усіма стандартами будівництва складає 50 років.

 

 Поліпропілен - чемпіон надійності. По-перше, випускають три типи труб зі стінкою різної товщини, розрахованих на робочий тиск 10, 16, 20 атм, і так званий армований поліпропілен з поліпшеними теплофізичними властивостями. Це дозволяє використовувати трубу в багатьох сферах - не переплачуючи та з максимальною віддачею.

 

 По-друге, монтаж здійснюється через поліфузійне муфтове або стикове зварювання (що означає лише з'єднання за допомогою нагрівання). З'єднання рівноміцне по самій трубі, має високу технологічну повторюваність, всі фітинги без металевих вставок - кутники, трійники, муфти - дуже дешеві. Додаткове обладнання - простий і прийнятний за вартістю нагрівальний апарат. Трудові навички набуваються після третього з'єднання.

Спектр діаметрів (до речі, вимірюваних по зовнішній поверхні) - від 16 до 125 мм. Можливо в перспективі застосування великих діаметрів. Але технологія зварювання діаметрів вище 63 мм - тільки встик.

 Поліпропіленові труби бувають сірі, білі, чорні (стійкі до ультрафіолетового проміння) та зелені. До експлуатації з рівним успіхом придатні і ті й інші.

 

 Стосовно з'єднання різнокольорових труб та фітингів: якщо вони виготовлені з одного матеріалу PPRC, тип 3 (в даний час інший не випускають), то можна бути впевненим в якості зварювання - адже температура оплавлення (близько 260°С) одна й та ж.

З цією інформацією знайомий будь-який мало-мальський компетентний продавець-консультант. Але як раз там, де закінчується красномовність продавця, і починаються питання у покупця, на які він далеко не завжди отримує виразну (а нерідко і чесну) відповідь. Які умови експлуатації труб з неметалічних матеріалів? Чи можна використовувати пластикові труби в системі опалення? Чи можна ховати труби з металопластику в стіну? Що ж, спробуємо розібратися.

 

 При виборі пластикової труби вирішальними є такі характеристики: діаметр труби, можливість її лінійного розширення, хімічна стійкість, робочий тиск і температура транспортуючого середовища.

Почати слід з температури транспортуючого середовища, так як саме  з цього пункту виникають всілякі непорозуміння. У рекламних проспектах багатьох виробників зазначається, що їх труби прослужать не менше 50 років при максимальній температурі теплоносія 95°С. Заманливо, але чи так це? Насправді в даному випадку є два абсолютно різних поняття. Максимальний термін експлуатації пластикових труб залежить від поєднання двох чинників - температури й тиску.

 

 Якщо тиск маленький, а температура висока, та навпаки, труба прослужить довго (час вказано в спеціальних таблицях), а при великій температурі і великому тиску - термін служби різко скорочується. Щоб він був максимальним - 50 років, або тиск має бути не більше 4-6 атм, або температура не більше 60-75°С (для поліпропіленових труб залежить ще й від товщини стінок). Але це спрощено.

Максимальний термін служби - це час впливу постійної температури і тиску на трубу, що вона здатна витримати без руйнувань з урахуванням коефіцієнта надійності. Робоча температура провідного середовища (води) для більшості пластикових труб дорівнює 60-75°С для гарячої води і порядку 20°С для холодної. Цілком прийнятно, якщо зважати на те, що згідно з СНиП 2.04.05-91 ( «Внутрішній водопровід і каналізація будинків») для всіх систем температура гарячої води повинна бути не вище 75°С, крім дитячих дошкільних установ, де вона не може перевищувати 37°С.

 

 При цьому тиск у водопроводах житлових будинків (незалежно від кількості поверхів) не повинен бути більше 6 атм (навіть для металевих трубопроводів, адже там є з'єднання і крани). Увага! Параметри роботи систем опалення будівель встановлені іншим документом - СНиП 41-01-2003 «Опалення, вентиляція і кондиціонування», за яким «температура панелей радіаційного нагрівання не повинна перевищувати 60°С, температура носія - не вище 95°С ». У той час як пункт 3.3 СНиП 41-01-2003 говорить: «Використання температури теплоносія понад 90°С в системах з полімерних матеріалів заборонено». Висновок: застосовувати пластикові труби доцільно в замкнутій системі опалення, наприклад у приватному будинку, де максимальна температура, яку видає котел чи тепловий, спочатку обмежена, і можна не боятися усіляких збоїв та аварійних ситуацій.

 

 У місті, де подача тепла не піддається контролю, оптимальні спеціальні регулюючі теплові системи з підміішуванням холодної води, що поліпшує економічність будь-якої опалювальної системи та період її експлуатації. Сильне оману, що якщо сталевий трубопровід витримує температуру 125°С, то можна забути про контроль за температурою носія. А батареї, вентилі, теплолічильники, нарешті?

 

 Що стосується тиску в системах опалення, то в СНиП зазначено наступне: «тиск у системі опалення, виходячи з умов міцності чавунних радіаторів та арматури, не повинно перевищувати 6 атм»; «трубопровідна, водорозбірна арматура повинна бути розрахована на робочий тиск 6 атм, гідростатичний напір у системах господарсько-питного та гарячого водопостачання у санітарних приладів не повинен перевищувати 4,5 атм» . В цьому відношенні все в повному порядку. Є ще такий цікавий момент, як опресування систем опалення в міських житлових будинках - як правило, це 12-16 атм, холодною водою або повітрям.

 Отже, якщо дотримуватися експлуатаційних параметрів, введених  будівельними нормами, то використання і металополімерних, і поліпропіленових труб дає гарантований термін служби 50 років. Наступний по важливості фактор (саме для пластмасових труб) - можливість лінійного розширення.

 

Коефіцієнт розширення поліпропіленової труби такий, що при нагріванні на один градус її відрізок (будь-якого діаметра) збільшується на 0,15 мм. Начебто небагато. Але якщо прогрів труби йде на 60°С (монтаж при 20°С, а експлуатація при 80°С), то на кожен метр додається ще по 9 мм. Причому заважати трубі розширюватися ні в якому разі не можна - внутрішня напруга набагато небезпечніша робочих навантажень від тиску. Руйнування поліпропіленових трубопроводів (99%) - це не перевищення робочих параметрів, а неграмотне прокладання, особливо в системах великої довжини.

 

 Як парирувати цю властивість - адже такі гарні труби? Робити температурні компенсатори (див. у спеціальних інструкціях з монтажу), а на побутовому рівні ніколи не закривати відрізки труби довжиною більше метра в замкнуті тісні русла чи забезпечити повітряний зазор або створити амортизуючі прокладки, укласти трубу в теплоізоляційних трубку зі стінкою не менше 13 мм. А прокладання в недосяжних місцях для поліпропіленових труб (після контрольної опрессовкі) зовсім нешкідливе.

 

Ще більш радикальне рішення - введення в конструкцію труби шару алюмінієвої фольги (виходить щось подібне до металлопластика). І знову досягаються наступні результати - знижується температурна деформація (один метр подовжується на 0,026 мм), зменшується киснепроникність в десятки разів (що дуже важливо для систем опалення), збільшується міцність труби. Але ціна такої труби зростає.

 

 Металопластик має менший коефіцієнт розширення - один метр подовжується при нагріванні на один градус на 0,02 мм. Це зовсім небагато, і крім того, внутрішні напруги для металопластикової труби не такі страшні. Але подовження дуже неприємне для фітингів. Металопластикові труби можна укладати в щільну штробу і ставити в закриті канали, але з урахуванням вимог, які висуваються до з'єднання, - всі цангові розбірні фітинги повинні бути доступні і контрольовані.

Категория: Мои статьи | Добавил: kvv22 (19.01.2012)
Просмотров: 1324 | Комментарии: 2 | Теги: трубы из полипропилена, фитинги полипропиленовые цены, фитинги полипропиленовые, трубы полипропилен, труба для канализации, сварка полипропиленовых труб | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика